הדרך להצליח

Blog post

המישורים המקובלים למדידת הצלחה הם: המישור הכספי (במונחים של מחזור הכנסה, רווח), המישור המקצועי (במונחים של חדשנות, קידום) והמישור האישי (שביעות רצון, שמחה).

על הפסגה לא נוחתים, על הפסגה מטפסים. הטיפוס עצמו מקנה לנו עוצמות ויכולות שיאפשרו לנו להישאר שם ולא להתגלגל חזרה במדרון.

על מנת לדעת אם וכמה הצלחנו, חשוב שנגדיר לעצמנו מהי הצלחה בעינינו, באילו מישורים אנו רוצים להצליח לפי סדרי עדיפויות. עלינו להגדיר יעדים ומדדים מדויקים להצלחה. כמו כן חשוב שנחליט כמה ואילו משאבים נדרשים מאתנו לשם השגתה בפרק זמן נתון.

מחקרים רבים המנסים לאפיין מיהם מצליחנים מצאו תכונות המשותפות לכולם. לפני הכל המצליחנים הם קודם כל אלו המאמינים שביכולתם לעשות זאת ואינם נותנים לאחרים לאמר להם אחרת.

אבל ההחלטה היא רק ההתחלה…

מכיוון שלא כולנו בורכנו בכל התכונות הנדרשות או ההרגלים הנחוצים, חשוב שנשמור על ראש פתוח ונתבונן היטב מסביב. כך נוכל לאמץ הרגלים שהוכיחו עצמם ולשמוט תפיסות ואמונות שאינן משרתות אותנו בדרך למטרה. ישנן תכונות שחשוב לפתח על מנת להצליח.

גם לאי הצלחה יש ערך רב. יש המכנים אותה כישלון ויש המעדיפים לקרוא לה חוסר הצלחה זמני. מחוסר הצלחה אפשר ללמוד לא פחות, ולעתים יותר, מאשר מהצלחה. רוב המצליחנים חוו כישלונות לפני שהצליחו ונחרטו בדפי ההיסטוריה.

"נכשל סדרתי" ידוע הוא המדען תומס אדיסון, ממציא נורת החשמל, הפונוגרף ו-1,091 טכנולוגיות פורצות דרך אחרות. אדיסון התמיד לאורך כישלונות רבים במיוחד וצוטט כמי שאומר ש"ההתמדה היא הגאונות! שום דבר ראוי לא מצליח בזכות עצמו. חייבים לאלץ דברים להצליח. לעולם לא אוותר, כיוון שייתכן שהמזל ישחק לי לפני מותי."

התרגום של דבריו לימינו הוא, קרנות הון סיכון המעדיפות להשקיע במיזמים טכנולוגיים של יזמים אשר נכשלו. הם סבורים, ורבים נוטים להסכים איתם, שרק מי שנכשל ומצא בעצמו את הכוחות לקום, בשל מספיק להתמודד עם כל אתגר שיציבו מולו.

הצלחה של האחד מעודדת את האחר להעז ולכן זו תגובת שרשרת חיובית המעניקה לכולנו ולעולם בכלל הזדמנויות לצמיחה.

לסיכום – ארבעת השלבים בדרך להצלחה:
• החלטה ואמונה – רצון, תעוזה, לקיחת הזדמנות תוך התלהבות.
• עבודה והשקעה – מוכנות להשקיע עבודה תוך נחישות ועקביות.
• תכנון מפורט – הצבת מטרות ברורות, מדידות על פני ציר הזמן.
• יישום שיטתי – עבודה לפי המטרות שהוצבו והעקרונות שגובשו.

עלו והצליחו!